Jak bezpiecznie stosować serum z retinolem i walczyć z głębokimi zmarszczkami?

Retinol jest alkoholową formą witaminy A o działaniu przeciwzmarszczkowym. Jest to substancja rozpuszczalna w tłuszczach, która przenika do głębszych warstw skóry i pobudza procesy jej odnowy, a zwłaszcza syntezę kolagenu i elastyny. Serum z retinolem może uczulać skórę w pierwszym kontakcie i sprawiać, że jest bardziej wrażliwa na słońce, dlatego należy stosować je ostrożnie. Dziś podpowiemy, jak bezpiecznie stosować taki kosmetyk i walczyć nawet z głębokimi zmarszczkami.

Jakie jest działanie retinoidów na skórę?

Retinoidy są aktywnymi składnikami pobudzającymi odnowę skóry. Wśród nich jest nie tylko retinol, ale i retinal, który jest związkiem pomiędzy retinolem a kwasem retinowym. Niezależnie od tego jakie retinody się stosuje mają one istotny wpływ na wygląd skóry. Osoby, które nie tylko widzą u siebie oznaki starzenia w postaci płytszych lub głębszych zmarszczek, ale i przebarwienia powinny sięgać po kosmetyki z retinoidami. Polecane są także dla osób, które chcą poprawić elastyczność skóry i owal twarzy, czy zmniejszyć widoczność porów i blizn potrądzikowych. Warto podkreślić, że retinoidy regulują też wydzielanie sebum.

Serum z retinolem czy retinalem – co wybrać?

Pojawia się pytanie – jakie serum z retinolem na początek wybrać? Otóż istotne znaczenie ma tutaj stężenie tego składnika. Jeżeli dana osoba nie stosowała wcześniej kosmetyków z retinoidami, to powinna sięgnąć po serum z retinolem w stężeniu poniżej 1%. W przypadku wrażliwej skóry najlepiej sięgnąć po serum z retinalem, który ma mniej drażniące działanie i działa szybciej niż retinol. Retinal jest polecany także w przypadku cery problematycznej. Jeżeli nie ma problemów z nadwrażliwością skóry czy niedoskonałościami, to można sięgnąć po serum z alkoholową formą witaminy A, czyli retinolem. Warto wiedzieć, że w przypadku głębszych zmarszczek konieczne może być większe stężenie tego składnika, jednak nie należy wprowadzać go od razu.

Jak bezpiecznie i skutecznie stosować serum z retinolem lub retianalem?

Najlepszą metodą stosowania kosmetyków z retinolem jest rutyna pielęgnacyjna skin cycling. Jest to wieczorna pielęgnacja, która opiera się na stosowaniu złuszczania, kosmetyków z retinoidami, a następnie kosmetyków nawilżających, przy czym każdego wieczoru stosuje się nieco inną rutynę pielęgnacyjną. Pierwszy wieczór to złuszczanie i w tym przypadku warto sięgnąć po peeling enzymatyczny, który sprawdza się do każdego typu skóry. Po zastosowaniu peelingu nie można zapomnieć o zabezpieczeniu skóry kremem głęboko nawilżającym na bazie kwasu hialuronowego. Drugi wieczór to pielęgnacja oparta na retinoidach. W tym przypadku po oczyszczeniu skóry stosuje się najpierw serum, a później krem z retinoidami. Trzeba przy tym pamiętać o doborze odpowiedniego stężenia. Można je stopniowo zwiększać ale dopiero po około miesiącu stosowania serum o danym stężeniu. Trzeci i czwarty wieczór to odżywienie i nawilżenie skóry. Należy się skupić na zastosowaniu serum odżywczego i kremu nawilżającego. Można wybrać serum z witaminą C lub niacynamidem, a także krem z kwasem hialuronowym niskocząsteczkowym. Stosowanie takiej rutyny pielęgnacyjnej może pozwolić zachować elastyczność i jędrność skóry na dłużej, a także skutecznie spłycać widoczne zmarszczki, nawet te głębsze. Warto pamiętać o zastosowaniu odstępu pomiędzy serum a kremem nawilżającym. W przypadku retinoidów powinno być to przynajmniej 30 minut, a gdy stosuje się kosmetyki z innymi składnikami aktywnymi 15-20 minut. Dzięki temu krem może uzupełnić działanie serum i zabezpieczyć barierę hydrolipidową skóry.


Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *