Przebarwienia na twarzy to problem wielu osób. Nieestetyczne zmiany skórne odbierają pewność siebie, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić w skuteczny sposób. Co może pomóc w walce z przebarwieniami? Jakie rozwiązanie wybrać?
Przebarwienia na twarzy
Przebarwienia na twarzy (hiperpigmentacja) to zmiany w pigmentacji skóry, które prowadzą do innego zabarwienia niektórych obszarów na twarzy niż otaczająca je skóra. Przyjmują one różne kształty, wielkości i kolory, jednak zawsze wynikają z nadmiernej produkcji melaniny lub utraty właściwej pigmentacji. Podstawowe rodzaje przebarwień na twarzy to: melasma, piegi, plamy starcze, czy też przebarwienia wtórne. Co na przebarwienia na twarzy? Zanim przejdziemy do walki z przebarwieniami, sprawdźmy, jakie czynniki oddziałują na zwiększone ryzyko ich powstawania.
Czynniki zwiększające ryzyko powstawania przebarwień
Głównymi przyczynami powstawania zmian pigmentacyjnych na skórze są zaburzenia gospodarki hormonalnej i nadmierna ekspozycja na słońce. Inne czynniki, które zwiększają ryzyko pojawiania się zmian skórnych to:
- Choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, schorzenia wątroby
- Stany zapalne skóry – AZS, trądzik, alergie
- Urazy skóry, np. przez oparzenia
- Stosowanie kosmetyków i leków ze związkami fotouczulającymi (substancje zapachowe, retinol) przy braku ochrony przed słońcem
- Starzenie się skóry
Przebarwienia na twarzy to spory problem estetyczny, który często wymaga konsultacji z lekarzem.
Walka z przebarwieniami na twarzy
Specjaliści zalecają różne metody usuwania przebarwień, zależnie od głębokości i rodzaju zmian. Możemy postawić na preparaty na przebarwienia i zabiegi kosmetyczne. Nie zawsze możliwe jest całkowite pozbycie się problemu, jednak rozjaśnianie przebarwień może znacząco wpływać na samopoczucie i wygląd.
Ogromne znaczenie ma tutaj odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna i systematyczne stosowanie kosmetyków o działaniu rozjaśniającym. Niezastąpione w walce z przebarwieniami na twarzy są substancje aktywne takie jak retinoidy, kwas kojowy, witamina C, arbutyna, niacynamid i kwas azelainowy. Najpopularniejszym składnikiem rozjaśniającym jest witamina C, którą znajdziemy w serum i kremach do twarzy. Najlepiej jest aplikować kosmetyk każdego ranka, po oczyszczeniu skóry, a następnie nałożyć filtr przeciwsłoneczny. Kuracja z witaminą C powinna trwać co najmniej 3 miesiące, aby przynosiła pożądane efekty działania!
Do codziennej rutyny można dodać także retinal lub retinol. To substancja o działaniu wszechstronnym, przy czym na początku trzeba zbudować tolerancję na ten składnik. Kurację rozpocznijmy od aplikacji serum wieczorem, co 4-5 dni. Jeśli skóra dobrze zareaguje, warto zwiększyć częstotliwość stosowania co 2 tygodnie o kolejny dzień. Retinol zastąpimy kwasem azelainowym, nakładanym 1-2 razy na tydzień, również wieczorową porą. Z biegiem czasu możemy stosować te dwie substancje naprzemiennie, co drugi dzień. Jednak nie powinniśmy ich łączyć, gdyż to doprowadzi do podrażnień skóry na twarzy. Odpowiednio dobrana kuracja może zdziałać bardzo wiele i sprawić, że na nowo odzyskamy ładną i zdrową cerę!
—
Artykuł sponsorowany