Jak wyleczyć atopowe zapalenie skóry u niemowląt?

Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa na różne czynniki środowiskowe. Gdy rodzice zauważą, że ich pociecha zaczyna się drapać, a na powierzchni skóry powstają zmiany o charakterze zapalnym, często pierwsze podejrzenie pada na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Niepokojące objawy mogą pojawić się przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Jak rozpoznać AZS i na czym polega leczenie?

Pierwsze objawy AZS u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry to poważne schorzenie o podłożu dermatologiczno-alergicznym. Ta choroba ma charakter przewlekły i może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka dzieci i niemowląt. Pierwszym objawem AZS zwykle jest miejscowo nadmiernie wysuszona skóra. Z czasem w tych miejscach pojawiają się zaczerwienienia, którym towarzyszy silne uczucie swędzenia. U niemowląt zmiany często przybierają postać wysypki rumieniowo-wysiękowej. Wówczas rodzice mogą zaobserwować liczne zaczerwienienia, grudki i pęcherzyki, które występują na skórze głowy i twarzy, ale także mogą pojawiać się na łokciach, rękach, stopach, kostkach, nadgarstkach i w zgięciach pod kolanami. Niepokojącym sygnałem dla rodziców powinien być agresywny charakter tych zmian i duży dyskomfort, jakiego doświadcza dziecko. Gdy maluch zacznie rozdrapywać rany, proces ich gojenia będzie utrudniony, a to znacząco opóźni pełny powrót do zdrowia.

Jak pielęgnować skórę niemowlaka z AZS?

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka atopowe zapalenie skóry, koniecznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje Cię do dermatologa. Takie zmiany bardzo negatywnie wpływają na samopoczucie dziecka. Silne uczucie swędzenia powoduje rozdrażnienie, płaczliwość, a nawet problemy ze snem. Specjalista oceni stan skóry i charakter zmian. Na tej podstawie dobierze dla maluszka odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. Jak leczyć AZS u niemowlaka? Rodzaj kuracji będzie uzależniony od fazy choroby i stopnia nasilenia zmian skórnych. Leczenie najczęściej polega na odpowiednim natłuszczeniu skóry przy użyciu emolientów. Należy je aplikować przynajmniej 3-4 razy dziennie. Dodatkowo to ważne, aby podawać dziecku leki przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, które zahamują swędzenie. Wówczas łatwiej będzie wyleczyć zmiany i przywrócić skórze jej naturalny wygląd.

AZS u niemowląt — czego należy unikać?

Atopowe zapalenie skóry może być wywołane przez bardzo różne czynniki. Znalezienie przyczyny problemu nie jest proste. Dlatego w pierwszej kolejności warto wykluczyć z diety dziecka alergeny, a do pielęgnacji jego skóry należy stosować wyłącznie hipoalergiczne kosmetyki o sprawdzonej formule. Przy atopowym zapaleniu skóry trzeba również zwrócić uwagę na ubiór maluszka. Odzież nie może być szorstka. Najlepiej wybierać ubrania, które nie krępują ruchów i są zrobione z przewiewnych materiałów. U najmłodszych świetnie sprawdza się na przykład bawełna, len lub wiskoza. Zadbaj również o jakość powietrza w pokoju dziecka i regularnie wymieniaj pościel w jego łóżeczku.

Leczenie atopowego zapalenia skóry wymaga sporej determinacji ze strony rodziców. W czasie kuracji może okazać się, że wybrana metoda nie jest skuteczna i wówczas trzeba będzie poszukać innej. Dlatego skórę dziecka powinien regularnie oglądać lekarz, aby sprawdzać postępy i w razie potrzeby zmienić sposób leczenia.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. najgorzej jak dziecko na coś od małego choruje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *